Günvakti Köyü
 Ana Sayfa
 Günvakti Köyü
 Günvakti Gençlik
 Köyümüzün Tarihçesi
 Askerlerimiz
 Hava Durumu
 Merkez Köy Imami
 Köy Muhtari
 Kavakça Mh. Imami
 ILETISIM
Günvakti Köyü Derneği
 YÖNETIM KURULU
 Tüzügümüz
 Dernek Faaliyetleri
 Etkinliklerimiz
İnteraktif Bölümler
 Resim Galerisi
 Video Galerisi
 Konuk Defteri
 Forum
 Link Panosu
 Üyelerimiz
 Firma Rehberi
Üyelik Sistemi
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla   
Üye Ol - Sifremi Unuttum
Ad :
Email :
Mesajınız :
  kadir karaman
  Tüm Islam Aleminin hemserilerimin ve dostlarimin Cuma günü mübarek olsun hayirli cumalar.hayirli bol kazançlar dilerim saglikli huzur içimde   ......
  kadir karaman
   Tüm Islam Aleminin hemserilerimin ve dostlarimin Cuma günü mübarek olsun hayirli cumalar.hayirli bol kazançlar dilerim saglikli huzur içimd   ......
  kadir karaman
  HAYIRLI CUMALAR   ......

Şu An 12:47:49 AM - 9/20/2024
Forum Ana Sayfa » Serbest Alan » Son Açılan Konular » Son Cevaplanan Konular
Bölüm Hakemleri : (recepka)  
YazanMesaj
guner37
[iyidir iyi]

Kayıt Tarihi : 11/30/2007
Yer : istanbul
   40345
BAZEN BAZI SEYLER GÖRÜNDÜGÜ GIBI DEGILDIR!!!!!!!
Forumdaki konuları normal okuyabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.

NALINCI BABA HAZRETLERI

Adsiz sansiz bir Allah dostu..

Murat Han (III. Murat) o gün bir hostur. Telaseli görünür. Sanki bir seyler söylemek ister sonra vazgeçer. Neseli deseniz degil üzüntülü deseniz hiç degil.
Veziriazam Siyavus Pasa sorar:

- Hayrola efendim caninizi sikan bir sey mi var?
- Aksam garip bir rüya gördüm.
- Hayirdir insaallah.
- Hayir mi ser mi ögrenecegiz.
- Nasil yani?
- Hazirlan disari çikiyoruz.

Ve iki molla kiliginda çikarlar yola. Görünen o ki padisah hâlâ gördügü rüyanin tesirindedir ve gidecegi yeri iyi bilir. Seri ve kararli adimlarla Beyazid'a çikar döner Vefa'ya. Zeyrek'ten asagilara sallanir. Unkapani civarlarinda soluklanir. Etrafina daha bir dikkatli bakinir. Iste tam o sira orta yerde yatan bir ceset gözlerine batar. Sorarlar 'Kimdir bu?' Ahali 'Aman hocam hiç bulasma' derler 'ayyasin meyhur'un biri iste!'
- Nerden biliyorsunuz?
- Müsaade ette bilelim yani. Kirk yillik komsumuz.

ÖFKELI KOMSULAR

Bir baskasi tafsilata girer. 'Biliyor musunuz?' der 'Aslinda iyi sanatkârdir. Azaplar çarsisinda çalisir nalinin hasini yapar. Ancak kazandiklarini içkiye fuhsa harcar. Hem sise sise sarap tasir evine hem nerede namli mimli kadin varsa takar pesine' Hele yaslinin biri çok öfkelidir. 'Isterseniz komsulara sorun' der 'Sorun bakalim onu bir kere olsun cemaatte gören olmus mu?' Hasili mahalleli döner ardini gider. Bizim tebdil-i kiyafet mollalar kalirlar mi ortada. Tam Vezir de toparlaniyordur ki padisah önünü keser.
- Nereye?
- Bilmem. Bu adamdan uzak durmayi yeglersiniz sanirim.
- Millet bu çeker gider. Kimseye bir sey diyemem. Ama biz gidemeyiz. Öyle veya böyle tebamizdir. Defnini tamamlasak gerek.
- Iyi ya saraydan birkaç hoca yollar kurtuluruz vebalden.
- Olmaz. Rüyadaki hikmeti çözemedik daha.
- Peki ne yapmami emir buyurursunuz?
- Mollaliga devam. Naasi kaldirmaliyiz en azindan.
- Aman efendim. Nasil kaldiririz?
- Basbayagi kaldiririz iste.
- Yapmayin etmeyin sultanim bunun yikanmasi paklanmasi var. Tekfini telkini...
- Merak etme ben beceririm. Ama önce bir gasilhane bulmaliyiz.
- Surada bir mahalle mescidi var ama...
- Olmaz. Vefat eden sen olaydin nereden kalkmak isterdin?
- Ne bileyim Ayasofya'dan Süleymaniye'den. En azindan Fatih Camii'nden.
- Ayasofya ile Süleymaniye'de devlet erkani çoktur. Taninmak istemem. Ama Fatih Camii'ni iyi dedin. Haydi yüklenelim.

Ve gelirler camiye. Siyavus Pasa saga sola kosturur kefen tabut bulur. Padisah bakir kazanlari vurur ocaga. Usulü erkaninca bir güzel yikarlar ki naas ayan beyan güzellesir sanki. Bir nurdur aydinlanir alninda. Yüzü sakilere benzemez. Hem mânâli bir tebessüm okunur dudaklarinda.
Padisahin kani isinmistir bu adama vezirin ona keza. Meçhul nalinciyi kefenler tabutlar musalla tasina yatirirlar. Ama namaz vaktine hayli vardir daha. Bir ara vezir sikintili sikintili yaklasir 'Sultanim' der 'yanlis yapiyoruz galiba'
- Nasil yani?
- Heyecana kapildik cenazeyi sorup arastirmadan getirdik buraya Kimbilir hanimi vardi belki belki de yetimleri?
- Dogru. Öyle ya. Neyse sen basini bekle ben mahalleyi dolanip geleyim.

'BIZIM EFENDI BIR ALEMDI'

Vezir cüzüne tesbihine döner padisah garip maceranin basladigi noktaya kosar. Nitekim sorar sorustururnalincinin evini bulur. Kapiyi yasli bir kadin açar. Hadiseyi metanetle dinler sanki bu vefati bekler gibidir. 'Hakkini helal et evladim' der 'Belli ki çok yorulmussun.' Sonra esige çöker ellerini yumruk yaparsakaklarina dayar. Aglar mi? Hayir. Ama gözleri kisilir belki hatiralara dalar. Neden sonra silkinip çikar hayal dünyasindan. 'Biliyor musun oglum?' diye dertli dertli söylenir 'Bizim efendi bir âlemdi vesselâm. Aksamlara kadar nalin yapar ama birinin elinde sarap sisesi görmesin elindekini avucundakini verir satin alirdi. Sonra getirip dökerdi helaya.'
- Niye?
- Ümmet-i Muhammed içmesin diye.
- Hayret.

BAK SU ISE!

Sonra malum kadinlarin ücretini öder eve getirirdi. 'Ben sizin zamaninizi satin aldim mi aldim' derdi. 'öyleyse simdi dinleseniz gerek' O çeker gider ben menkibeler anlatirdim onlara. Mizrakli Ilmihal Hüccet-ül Islâm okurdum.
- Bak sen! Millet ne saniyor halbuki.
- Milletin ne sandigi umurunda degildi. Hos o hep uzak mescidlere giderdi. 'Öyle bir imamin arkasinda durmali ki' derdi 'tekbir alirken Kabe'yi görmeli.'
- Öyle imam kaç tane kaldi simdi.
- Iste bu yüzden Nisanca'ya Sofular'a uzanirdi ya. Hatta bir gün 'Bakasin Efendi!' dedim
'Sen böyle böyle yapiyorsun ama komsular kötü belleyecek. Inan cenazen kalacak ortada'.
- Dogru öyle ya?
- 'Kimseye zahmetim olmasin!' deyip mezarini kazdi bahçeye. Ama ben üsteledim. 'Is mezarla bitiyor mu?' dedim. 'Seni kim yikasin kim kaldirsin?
- Peki o ne dedi?
- Önce uzun uzun güldü sonra 'Allah büyüktür hatun' dedi 'Hem padisahin isi ne?'

Not:

Iste Nalinci Baba o adsiz sansiz Allah dostlarindan biridir. Asil adi Muhammed Mimi Efendidir. Bergamalidir. 1592 yilinda vefat etti. Cenaze hizmetlerini bizzat padisah gördü ve mübaregi evine defnetti. Kabri üzerine bir kubbe önüne bir çesme koydurdu. Dahasi bir tekke ile yasatti adini. Türbesi Unkapani'nda Cibali tütün fabrikasinin arkasinda Haraçzade Camii karsisindadir.

Çevremizde kendisi hakkinda kötü düsündügümüz belkide bir çok insan vardir.. Ama belkide onlar bunu haketmiyordur.. Nedersinz????

Oylamalara katılın 20 puan kazanın.
gerçekten düsünmeye deger7 : (%50)
evet4 : (%28)
1 : (%7)
1 : (%7)
hayir1 : (%7)
Bu ankete toplam 14 üyemiz katılmıştır.

ÜCANBARLI TORUNLARINDAN ^GÜNER OLMAK AYRICALIKTIR^
Yukarı harunguner1907@hotmail.com Bu Konudan Şikayetçiyim.!

murat
[hep iyi]

6/16/2010 8:28:57 PM  
Forumdaki mesajları normal okuyabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.

okunmaya deger bi yazi emegine saglik

BENIM KUDRETIMIN ULASTIGI YERLERE SIZIN HAYALLERIZ BILE ULASAMAZ ( since 1453 )
Yukarı Bu Mesajdan Şikayetçiyim.!
  armador

Kayıt Tarihi : 2/11/2008
   6/19/2010 11:10:42 AM  

ALLAH razi olsun kardesim ben o muhterem zati duymustum ama bir türlü ziyaretine gitmek nasip olmadi en kisa zamanda ziyaret ederim insallah bizler öyle bir neslin devamyiz iste ama neslimiz çok bozuldu kimin eli kimin cebinde belli deyil bizlere layik olan NALINCI BABANIN görünen yüzü deyil asil görünmeyen yüzüdür dedim ya bozulmusuz vesselam genede umutluyum yüce ALLAHIMA her zaman dua ediyorum iyilerden olalim insaallah HARUN kardesim eline yüregine saglik

baskan

Yer : ISTANBUL
   6/22/2010 10:28:53 PM  

çok güzel ve ibretlik bir yazi ,keske her siteye giren bu yaziyi okusa..

---------------------
Bu mesaj baskan Tarafindan Yeniden Düzenlenmistir.

---------------------
Bu mesaj baskan Tarafindan Yeniden Düzenlenmistir.

Ahmet GÜNER

Sayfalar : [ 1 ]

Forumdaki konulara cevap yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Ana Sayfa    Foto Galeri    Ziyaretçi Defteri    Iletisim