Günvakti Köyü
 Ana Sayfa
 Günvakti Köyü
 Günvakti Gençlik
 Köyümüzün Tarihçesi
 Askerlerimiz
 Hava Durumu
 Merkez Köy Imami
 Köy Muhtari
 Kavakça Mh. Imami
 ILETISIM
Günvakti Köyü Derneği
 YÖNETIM KURULU
 Tüzügümüz
 Dernek Faaliyetleri
 Etkinliklerimiz
İnteraktif Bölümler
 Resim Galerisi
 Video Galerisi
 Konuk Defteri
 Forum
 Link Panosu
 Üyelerimiz
 Firma Rehberi
Üyelik Sistemi
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla   
Üye Ol - Sifremi Unuttum
Ad :
Email :
Mesajınız :
  kadir karaman
  Tüm Islam Aleminin hemserilerimin ve dostlarimin Cuma günü mübarek olsun hayirli cumalar.hayirli bol kazançlar dilerim saglikli huzur içimde   ......
  kadir karaman
   Tüm Islam Aleminin hemserilerimin ve dostlarimin Cuma günü mübarek olsun hayirli cumalar.hayirli bol kazançlar dilerim saglikli huzur içimd   ......
  kadir karaman
  HAYIRLI CUMALAR   ......

Şu An 3:06:22 AM - 9/20/2024
Forum Ana Sayfa » » Son Açılan Konular » Son Cevaplanan Konular
Bölüm Hakemleri : (recepka)  
YazanMesaj
tugaykuren

Kayıt Tarihi : 6/25/2008
Yer : KONYA
   39626
Hayatimiz 3 Saatlik Sinavdan Ibaret Degildir!
Forumdaki konuları normal okuyabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.

195 dakika,180 soru ve gelecegimiz

17 yillik bir yasanti ve karsisinda o güne kadar biriktirdigimiz her seyi 3 saate sigdirmamizi isteyen bir sinav…

ÖSS sizin için ne demek bilmiyorum; ama bence hayatimizi degersizlestiren, tüm gelecegimizi 3 saate sigdirabilen, beyinlerimizi uyusturmak için birebir bir iskence metodu....
Öyle bir sinav ki, su sartlarda parasi olmayan, disaridan destek görmeyen bir ögrencinin bu sinavi kazanma sansi neredeyse sifir; bunun ötesinde hadi oldu da sinava hazirlanma imkanimiz var, o zaman da bize getirileri: kopkoyu bir bencillik ve düsünmeye bile vakti olmayan sözde çok bilgili kafalarimiz.

Hayatimiza büyük bir depremle giriyor aslinda ÖSS. En önemligi armagani sinav gününe kadar içimizi kemiren "Kazanamazsam ne yaparim?" sorusu. Imkanlari bastan kisitli olanlar, zaten çok önce bu soruyla tanistilar, bu garip seçimin disina atildilar. Digerleri, yani bir sekilde sinava hazirlanabilenlerse bu soruyla fazlasiyla vakit geçiriyorlardir eminim. Bu ugurda ailelerimizin harcadigi ücretleri düsünmek bile yeterli bu soruyla muhatap olmak için. Onlarin bu emeklerine elbette cevap vermek istiyoruz ve belki de en önemli korkularimizdan biri de sinavi kazanamadigimizda bunlarin bosa gidecegini bilmemiz. Ama öyle bir sey ki ÖSS, ailemizi mutlu etmek için yüksek puanlar almaya ugrasirken, bizi onlardan bile soyutluyor, kendimize hapsediyor…

Hayatimizin degeri bu kadar mi
180 soru ve 195 dakika var önümüzde, hayatimizin geriye kalan bölümünü sekillendirmek için. Hayatimiza biçtikleri deger bundan ibaret. Ögrendigimiz her seyi, kendimize kattigimiz her seyi göstermek için yalnizca 195 dakikamiz var ki bu egitim sistemi bize hayata ve kendimize dair neler ögretti orasi da tartisilabilecek bir nokta… Bütün bir yil boyunca çalistiysaniz; ama sinav kayginiz çok yogunsa basarili olma ihtimaliniz çok az. Böyle bir seçim iste. Dedim ya, belki de bizi çoktan seçip ayirmis düzenin en basarili icatlarindan biri "Ögrenci Seçme Sinavi". Yaraladiklarini, hayatin disina ittiklerini böylece gelecekte de geri planda tutabiliyor. Yoksul gençlerin çogunlugu için sinavda basarili olmak bir hayal; çünkü onlar için özel dersler, dershaneler birer hayal ve biliyoruz ki bu destekler olmadan ÖSS`yi kazanmak zaten hayal… ÖSS`nin geri kalanlarimiza hazirladigi sürprizse bir o kadar güzel (!) : bizden hayati kar-zarar problemleri üzerinden degerlendirmemizi istiyor. Kapat beynini düsünme, sorularini çözmekle yetin diyor; bize bireyselci olmayi belki de çok çarpici bir tecrübeyle ögretmek istiyor. Basarili olmak için vahsilesmeyi ögretmek istiyor hatta. Ne de olsa artik en yakin dostlarimiz bile birer rakip bizim için. Biz tek basimiza, hapsedildigimiz harada yasayan, yarisi kazanirsa arpadan daha çok pay alacak birer yaris atiyiz onlarin gözünde. Hayatimiza biçtikleri deger bundan ibaret ve bizi seçtikleri sinavda seçmenin ötesinde bizi olabildigince bencillestirmeye, degistirmeye çalisan bir sinav .

Seçimlerde propaganda malzemesi
Bu "adil" sinavin hayatimiza önemli getirilerinden bir digeri belki de olgunluga yeni yeni adim attigimiz, lisedeki son yilimizda, resit oldugumuz yilda, tüm bu yeniliklerin disinda bir yere hapsetmek bizi. Kendimiz olmamizdan öteye, puanlarimizi koymasi herkesin… Tiyatroya, sinemaya gitmek istedigimizde, eger bunlari yaparsak, harcadigimiz vakitte çözebilecegimiz sorular için duydugumuz vicdan azabi... ÖSS`ye hazirlik asamasinda bu bile hiç sasirtici degil. Öyle acimasiz ki önümüze çizilen yol, ayaklarimiz kanamadan geçip gitmemiz mümkün degil asla, bizden mutlaka götürecegi seyler var. ÖSS`yi hem duygusal, hem de maddi yönden zararsiz atlatmamiz imkansiz. Ayrica öyle bir sinav ki bu, her seçimde çok güzel bir propaganda malzemesi olarak kullanilabiliyor. "ÖSS kalkacak!" Ne çok duyduk hepimiz, seçim zamani bu cümleyi… Ama aslinda buradan çikacak güzel bir sonuç var: ÖSS öyle bir yer tutmus ki hayatimizda; her seçim zamani issizligi bitirecegini söyleyen büyük siyasetçilerimiz, bunun yanina ÖSS`yi kaldiracagini da ekliyor artik. Türkiye` de siyasetçilerin bile siradan propaganda konularindan biri artik bu sinav. Hayatimizda bu denli ayricalikli bir yeri var yani…

Tüm bunlara buradan baktigimizda 3 saate sigdirdiklari gelecegimize ne gözle baktiklari, onu ne kadar önemsedikleri daha bir netlesiyor sanki. Bu sinav neye hizmet ediyor, ne kadar adil bir seçim bir kez daha görebiliyoruz. Bir dahaki seçim kampanyasinda yankilanacak ÖSS ile ilgili seçim sloganlarini düsünebiliyorum simdiden. Oysa bu sinava bizi mahkum edenler degil mi onu kaldirmaktan söz edenler? Kisacasi hayatimizin en güzel yillarindan birini vahsice kemiren bu sinava bizden baska duyarli olan hiç kimse yok… Belki de hepimiz tam da bu nedenle bir kez daha düsünmeliyiz; gelecegimiz, hayatimiz bu 3 saate sigacak kadar basit mi?

Tugay KÜREN
Nisan / 2008

Yukarı Bu Konudan Şikayetçiyim.!

seyda
[ÇöL Çiçegi]

Kayıt Tarihi : 9/6/2008 1
Yer : Istanbul
   9/8/2008 1:35:31 PM  
Forumdaki mesajları normal okuyabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.

Düsüncelerinize aynen katiliyorum onca sene okuyorsunuz hersey bir sinava bagli kaliyor kazandiysaniz sayet tabir-i caizse adam yerine konuyorsunuz o da is bulabildiginiz takdirde kazanamadiysaniz eger o zaman bunca yil bosa okumus bir hiç sayiliyorsunuz. Dünyanin her yerinde böylemi bilmiyorum ama üzülerek söylüyorum ki bizim ülkemizde durum bundan ibaret

YaLnizLigim bir çigLikti Hepiniz mi Sagirdiniz..!
Yukarı Bu Mesajdan Şikayetçiyim.!

Sayfalar : [ 1 ]

Forumdaki konulara cevap yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Ana Sayfa    Foto Galeri    Ziyaretçi Defteri    Iletisim