Günvakti Köyü
 Ana Sayfa
 Günvakti Köyü
 Günvakti Gençlik
 Köyümüzün Tarihçesi
 Askerlerimiz
 Hava Durumu
 Merkez Köy Imami
 Köy Muhtari
 Kavakça Mh. Imami
 ILETISIM
Günvakti Köyü Derneği
 YÖNETIM KURULU
 Tüzügümüz
 Dernek Faaliyetleri
 Etkinliklerimiz
İnteraktif Bölümler
 Resim Galerisi
 Video Galerisi
 Konuk Defteri
 Forum
 Link Panosu
 Üyelerimiz
 Firma Rehberi
Üyelik Sistemi
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla   
Üye Ol - Sifremi Unuttum
Ad :
Email :
Mesajınız :
  kadir karaman
  Tüm Islam Aleminin hemserilerimin ve dostlarimin Cuma günü mübarek olsun hayirli cumalar.hayirli bol kazançlar dilerim saglikli huzur içimde   ......
  kadir karaman
   Tüm Islam Aleminin hemserilerimin ve dostlarimin Cuma günü mübarek olsun hayirli cumalar.hayirli bol kazançlar dilerim saglikli huzur içimd   ......
  kadir karaman
  HAYIRLI CUMALAR   ......

Şu An 2:52:36 AM - 9/20/2024
Forum Ana Sayfa » » Son Açılan Konular » Son Cevaplanan Konular
Bölüm Hakemleri : (recepka)  
Kayıt bulunamadı!
YazanMesaj
pala
[BABA YORGUN...]

Kayıt Tarihi : 1/16/2008
Yer : KOSTANTIN
   39711
Oruçlu için Müstahab Olan Seyler
Forumdaki konuları normal okuyabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.

Oruçlu için Müstahab Olan Seyler

30- Oruç tutacak kimsenin sahur yemegi yemesi müstahabdir. Bunun vakti, gecenin sonudur. Alimlerden Ebu'l-Leys'e göre, gecenin son altida biridir. Sahur yemegi, insana oruç için kuvvet verir. Sahurun geciktirilmesi müstahab ise de, ikinci fecrin dogup dogmadigindan sübhe edilecek bir zamana kadar geciktirilmesi mekruhtur.

Sahur, seher vaktinde yenecek yemektir. Bu yemegi yemege "Sahur Yemek" denir. Seher de, ikinci fecirden biraz öncesine kadar olan vakittir.

31- Iftari acele yapmak, yani aksam namazindan önce oruç açmak müstahabdir. Böylece oruç hali, namazda kalbin huzuruna engel olmaz. Fakat hava bulutlu olunca, iftar için acele edilmez, ezan okunmus olsa bile... Minare gibi çok yüksekte bulunan kimse, günesin batisini görmedikçe iftar edemez. Asagida bulunanlarin günesin batmasi ile iftar etmeleri ona tesir etmez.

32- Aksamleyin iftar ederken söyle dua (*) yapilmasi sünnettir:

Söyle de dua (**) edilir:
33- Orucu hurma gibi tatli bir seyle açmak mendubdur.
34- Oruçlu kimsenin, yakinlarina ve fakirlere fazlaca yardimda bulunmasi müstahabdir.

35- Oruçlunun mümkün oldugu kadar gece ve gündüz Kur'an okumak, zikir yapmak, Peygamberimize Salat ve Selam getirmek ve ilimle ugrasmak suretiyle mesgul olmasi müstahabdir.

36- Oruçlunun bos ve yararsiz sözlerden dilini tutmasi da müstahabdir. Giybetten, söz tasimadan kaçinmak ise her zaman vacibdir. Ancak bu kaçinmanin gerekliligi Ramazanda daha çok kuvvet kazanir.

37- Oruçlu için Itikaf da müstahabdir. Ileride anlatilacaktir.
38- Ramazan orucunu tutmaya engel olacak derecede bedene takatsizlik verici islerde bulunmak caiz degildir. Ögleye kadar çalisip sonra dinlenmelidir. Mümkün bazi isleri, ücret karsiliginda baskasina gördürmelidir.

Sonuç olarak denir ki, kesin bir zaruret bulunmadikça, insanin kendisini pek agir islerle yorarak oruç tutamaz hale getirmesi caiz görülemez.

(*) "Allahumme leke Sumtü ve bike amentü ve aleye tevekkeltü ve alâ rizkike aftartü ve sevmelgedi min sehriramazane neveytü. Fegfir lî ma kaddemtü ve ma ahhertü."

Anlami: "Allah'im! Senin rizan için oruç tuttum, sana iman ettim, sana güvendim, senin rizkinla iftar ettim (orucumu açtim). Ramazan ayinin yarinki gününü oruç tutmaya da niyet ettim. Artik benim geçmis ve gelecek günahlarimi bagisla..."

(**) "Ya vasi'al-magfireti, igfir-lî ve livalideyye ve lil-müminine yevme yekumu'l-hisab..."
Anlami: "Ey bagislamasi bol olan Rabbim! Beni, ana-babami ve mü'minleri hesab gününde bagisla...

BU VATANI KARSILIKSIZ SEVEBILENLERIN MEKANI (GÜNVAKTIGENÇLIKA)
Yukarı ayhandikmen37@hotmail.com Bu Konudan Şikayetçiyim.!

Sayfalar :

Forumdaki konulara cevap yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Ana Sayfa    Foto Galeri    Ziyaretçi Defteri    Iletisim