Günvakti Köyü
 Ana Sayfa
 Günvakti Köyü
 Günvakti Gençlik
 Köyümüzün Tarihçesi
 Askerlerimiz
 Hava Durumu
 Merkez Köy Imami
 Köy Muhtari
 Kavakça Mh. Imami
 ILETISIM
Günvakti Köyü Derneği
 YÖNETIM KURULU
 Tüzügümüz
 Dernek Faaliyetleri
 Etkinliklerimiz
İnteraktif Bölümler
 Resim Galerisi
 Video Galerisi
 Konuk Defteri
 Forum
 Link Panosu
 Üyelerimiz
 Firma Rehberi
Üyelik Sistemi
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla   
Üye Ol - Sifremi Unuttum
Ad :
Email :
Mesajınız :
  kadir karaman
  Tüm Islam Aleminin hemserilerimin ve dostlarimin Cuma günü mübarek olsun hayirli cumalar.hayirli bol kazançlar dilerim saglikli huzur içimde   ......
  kadir karaman
   Tüm Islam Aleminin hemserilerimin ve dostlarimin Cuma günü mübarek olsun hayirli cumalar.hayirli bol kazançlar dilerim saglikli huzur içimd   ......
  kadir karaman
  HAYIRLI CUMALAR   ......

Şu An 2:52:26 AM - 9/20/2024
Forum Ana Sayfa » » Son Açılan Konular » Son Cevaplanan Konular
Bölüm Hakemleri :
YazanMesaj
aysemebe

Kayıt Tarihi :
Yer :
   39460
Ibretlik bir hikaye: Istifa
Forumdaki konuları normal okuyabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.

Mehmet Akif her sabah namaz için Sultan Ahmet Cami' sine gelir.Her gelisinde de yasli bir adamin kendisinden önce gelmis oldugunu görür.Ne kadar erken gelse bu durum degismez
Yasli adam mutlaka camiye ondan önce gelmis bulunur.Ancak bu yasli nur yüzlü adam hiç durmadan gözyasi dökmektedir.Bundan sonrasini Mehmet Akif söyle anlatiyor:

Bu yasli insanin yanina bir gün sokuldum ve niçin durmadan agladigini sordum ve ona Cenab-i Hakk’in rahmetinin enginligini anlattim.Ama o yine aglamasina devam etti.Bana: “Derdimi tazeleme,git” dedi.Ben yine israr ettim.Çaresiz kaldi ve yine gözyaslari içinde bana sunlari anlatti:

“Ben” dedi ,ikinci Abdülhamid zamaninda binbasiydim.Ailem çok zengindi.Ve ben bir subaydim, kisladan hiç ayrilamiyordum.Ancak bir gün anne ve babamin art arda vefat haberlerini aldim.Ailede benden baska da islerimiz evirip çevirecek kimse yoktu.Çiftlikler, dükkanlar, magazalar ortada kalmisti.Hemen Sadarete bir dilekçe ile müracaat edip istifa etmek istedigimi bildirdim.Sadaretten gelen cevap olumsuzdu.Istifam kabul olunmamisti.Ben ikinci ardindan üçüncü bir müracatta daha bulundum.Ama her defasinda ayni cevapla karsilastim.Bunun üzerine Hünkar’a müracaata karar verdim.Bu kararimi sadarete bildirdim.Istegim kabul edildi ve mabeyne alindim.Durumumu Hünkar’a vicahi olarak anlattim.Elimden geldigince mazeretimin mesrulugunu ispata çalistim.Hünkar istifa talebimden hoslanmamisti.Yüz ifadesinden bunu anlamak hiç de zor degildi.Isteksiz bir halde elinin tersiyle isaret etti: “Git, seni istifa ettik” dedi.

Ben sevinerek huzurdan ayrildim, eve döndüm.O gece rüya gördüm.Rüyamda Osmanli ordusu tabur tabur bölük bölük geliyor ve Efendimiz (s.a.v)’e teftis veriyordu. (Bu ordu idi ki kisa bir müddet sonra bütün cihana karsi kavga verecekti.Ve bu ordunun teftisini bizzat Efendimiz (s.a.v) yapiyordu.) Yaninda Dört Büyük Halife oldugu halde Efendimiz (s.a.v) önünden geçen bölük ve taburlari teftis ederken, O’ndan bir adim geride edep ve terbiye içinde, boynu bükük halde Abdülhamid de bulunuyordu.Derken benim tabur geçmeye basladi.Ancak tabur daginikti.Baslarinda kumanda yoktu.Efendimiz (s.a.v) bunu görünce Abdülhamid Cennet mekana: “Bu birligin kumandani nerede?” diye sordu.O da “Talebi üzerine istifa ettirdik.” Cevabini verdi.Iste o zaman Efendimiz (s.a.v), beni bütün bir ömür boyu aglatan su sözü söyledi: “Senin istifa ettirdigini biz de istifa ettirdik.” Söyle, bunu duyduktan sonra ben aglamayayim da kim aglasin?

Ve Mehmet Akif diyor ki:Yasli adam aglamasina, inlemesine devam etti.Derdi çok büyüktü.Sessizce yanindan uzaklastim.Zaten baska yapabilecegim bir sey de yoktu.Zira bu pir-i fani ,tesellisini yine Efendimiz (s.a.v)’den bekliyordu.Kabul edildigi müjdesi gelmeden belli ki inlemesi dinmeyecekti.

Yukarı Bu Konudan Şikayetçiyim.!

siyahbeyaz
[..batur..]

Kayıt Tarihi : 12/3/2007
Yer : ISTANBUL
   1/14/2008 8:10:47 AM  
Forumdaki mesajları normal okuyabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.

grçekten çok etkilyici..

ÇABUK BÜYÜ ÇABUK YETIS TEZ OGLUM,HAIN GEZEN SU DAGLARDA GEZ OGLUM...
Yukarı Bu Mesajdan Şikayetçiyim.!
  aysemebe
[..batur..]

Kayıt Tarihi : 12/3/2007
Yer : ISTANBUL
   1/18/2008 9:45:32 PM  
Forumdaki mesajları normal okuyabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.

Yesil Elbise...

Yolda karsilastigimizda, ezan okunuyordu.
-Gel seni camiye götüreyim dedim. Bugün Cuma biliyorsun.

-Sen de benim camiye gitmedigimi biliyorsun, dedi.

-Biliyorum ama dedim. Sebebini de merak ediyorum.

-Ne bileyim olmuyor iste, dedi. Belki çevrenin de tesiri var. Hem pantolonumun ütüsü bozulup, dizleri çikar diye endise ediyorum.

Gayri ihtiyari gülmeye basladim.

-Herhalde saka yapiyorsun, dedim. Bunun için cami terk edilir mi?

-Ciddi söylüyorum, dedi. Giyimime ve özellikle yesile çok düskün oldugumu biliyorsun.

Gerçekten de öyleydi. Giydigi birbirinden güzel elbiseleri mutlaka yesilin bir baska tonundan seçer ve her zaman ütülü tutardi.

-Peki, dedim. Hayatinda hiç camiye gitmedin mi?

-Çocukken dedemle birkaç kere gitmistim, diye cevap verdi.

Hem o yaslarda dizlerim asinacak diye herhalde endise etmiyordum. Fakat artik camiye gidebilecegimi pek zannetmiyorum.

Söyledikleri beni son derece sasirtmis ve bu konuyu açtigima pisman etmisti. Daha sonra el sikisip ayrildik.

Onunla konusmamizdan iki ay sonra, kendisinin camide oldugunu söylediler. Hemen gittim. Bahçedeki namaz saflarinin en önünde duruyordu ve üzerinde yine yesiller vardi.

Yavasca yanina yaklastim ve kisik bir sesle:

-Hani, dedim. Camiye gelmeyecektin?

Hiç sesini çikarmadi. Çünkü musalla tasinin üzerinde, yesil örtülü bir tabut içinde yatiyordu...

ÇABUK BÜYÜ ÇABUK YETIS TEZ OGLUM,HAIN GEZEN SU DAGLARDA GEZ OGLUM...
Yukarı Bu Mesajdan Şikayetçiyim.!

Sayfalar : [ 1 ]

Forumdaki konulara cevap yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Ana Sayfa    Foto Galeri    Ziyaretçi Defteri    Iletisim