Günvakti Köyü
 Ana Sayfa
 Günvakti Köyü
 Günvakti Gençlik
 Köyümüzün Tarihçesi
 Askerlerimiz
 Hava Durumu
 Merkez Köy Imami
 Köy Muhtari
 Kavakça Mh. Imami
 ILETISIM
Günvakti Köyü Derneği
 YÖNETIM KURULU
 Tüzügümüz
 Dernek Faaliyetleri
 Etkinliklerimiz
İnteraktif Bölümler
 Resim Galerisi
 Video Galerisi
 Konuk Defteri
 Forum
 Link Panosu
 Üyelerimiz
 Firma Rehberi
Üyelik Sistemi
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla   
Üye Ol - Sifremi Unuttum
Ad :
Email :
Mesajınız :
  kadir karaman
  Tüm Islam Aleminin hemserilerimin ve dostlarimin Cuma günü mübarek olsun hayirli cumalar.hayirli bol kazançlar dilerim saglikli huzur içimde   ......
  kadir karaman
   Tüm Islam Aleminin hemserilerimin ve dostlarimin Cuma günü mübarek olsun hayirli cumalar.hayirli bol kazançlar dilerim saglikli huzur içimd   ......
  kadir karaman
  HAYIRLI CUMALAR   ......

Şu An 3:12:33 AM - 9/19/2024
Forum Ana Sayfa » » Son Açılan Konular » Son Cevaplanan Konular
Bölüm Hakemleri :
YazanMesaj
mustafa

Kayıt Tarihi : 11/29/2007
Yer : istanbul
   40489
Kastamonu Agzi (sivesi)
Forumdaki konuları normal okuyabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.

Kastamonu sivesine baslamadan önce yöresel yazarimiz sayin Turhan Yilmaz'in basindan geçen bir hatirayi sizlerle paylasmak istedim.

Sayin Turhan Yilmaz : "Bir gün Ankara'da lokantaya girdim. Garson ne istedigimi nazik bir sekilde ne yemek yemegi istedigimi sordu. Ben de nazik bir sekilde "BI TOGUK GÖTÜ" dedim. Gorson gitti. Birkaç dakika sonra baska bir garson geldi ve "Beyefendi ne istediginizi arkadas tam olarak anlayamamis. Lütfen ne yemegini tercih ettiginizi bana tekrar söyleyebilirmisiniz" dedi. Ben de ona tekrar nazikane bir sekilde "BI TOGUK GÖTÜ" dedim. O da gitti. ..

Birkaç dakika sonra sef garson geldi. O da dedi ki "Efendim çok özür dilerim arkadaslar sizin ne yemegi siparisi verdiginizi tam olarak anlayamamislar. Lütfen bana söylermisiniz" dedi ben de tekrar "BI TOGUK GÖTÜ" dedim.

10 dk sonra sef garson bütün bir kizarmis tavugu masama hisimla koyarak "Beyefendi al sana bir tavuk. Ister götünü ye ister basini ye" demez mi?

Efendim Kastamonu'da biz GETIRMEye de GÖTÜ, GÖTÜRMEye de GÖTÜ deriz.

Tuyumuna Rastgele
Mikdar Muhtar
Apla Abla
Allasen Allah askina
Basdurma Pastirma
Neççen Ne yapacaksin
Gapmak Isirmak
Yapo Yün
Darakdali Dereotu
Gunnamak Dogurmak(havyanlar için)
Çapmak Kosmak
Götün götün Geri geri
Touk Tavuk
Besdil Pestil
Zabolu -dan beri
Buba Baba
Güççük Küçük
Tegavüt Emekli
Gayinbuba Kayinpeder
Galayci Bakir kaplari kalaylayan kisi
Zahan Bakirdan yapilan tabak
Tikir Agaç su kabi
Hapaz Avuç içi
Tabaka Tütün ve sigara kabi
Cigara Sigara
Laflamak Sohbet etmek
Adamakilli Saygili
Hergele Büyükbas hayvan sürüsü
Çar Bayanlarin kullandigi büyük bas örtüsü
Dürü Dügünden önce kiz ve oglan evlerine gelen hediye
Murus Hayvalarin kavga etmesi, dövüsmesi
Zipçik Kisa ve dar giyim
Yilisuk Simarik
Sahadetname Diploma
Beygir At
Örk Hayvanin uzun bir ip ile çayira baglanmasi
Agnanmak Yatip yuvarlanmak
Hira Yasça küçük olan
Gofur Kendini beyenmis
Dagnamak Ayiplamak
Çözme Yerli dokuma
Dilliksüz Geçimsiz
Götü Getirmek = Götürmek
Eletmek Götürmek
Ürgendere Ortalama 2m uzunlugunda findik agacindan yada diger agaçtan yapilan, bir parmak kalinliginda sopa. Öküz ve mandalarin daha iyi hareket etmesini saglayan mudullu ve çemekli sopa.
Mudul Ürgenderenin ucuna takilan sivri metal.
Çemek Ürgenderenin alt kismina takilan el genisliginde yarim ay seklinde metal parça. Gara sabanla çift sürülürken sabanin çamurlarini temizlemeye yarayan alet.
Temek Ahsap ahirdan hayvan pisliklerini (kemre) atmaya yarayan küçük pencere.
Telik Hayvan kemrelerinin toplandigi temegin altinda bulunan küçük alan.
Boca Bu gece

Yukarı Bu Konudan Şikayetçiyim.!

baskan

Kayıt Tarihi : 11/30/2007
Yer : ISTANBUL
   11/21/2010 3:00:13 PM  
Forumdaki mesajları normal okuyabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.

sivemiz bir kisim insanlara acaip gelebilir,bu sivenin altinda altin gibi kalp lerin,dürüst ve son derece iffetli,güvenilir saglam karakterli insanlar oldugunu bu siveyi merak edip arastiranlar çok iyi bileceklerdir..bu arada mustafa kardes seni tebrik ederim çok iyi akil edip ana dilimizi en azindan dile getirmissin..

Ahmet GÜNER
Yukarı Bu Mesajdan Şikayetçiyim.!
  recepka
[DEGISKEN :)]

Kayıt Tarihi : 11/29/2007
Yer : ISTANBUL
   12/10/2010 11:45:18 AM  
Forumdaki mesajları normal okuyabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.

ANAM HATCEYE

Giz ana, esger ocagina teslim oldum. Emme sindiden özledim. Iccak hamurlu ekmege inek yagini çalip yimeyi özledim.Burda her sey va. Yemek iyi,yatak iyi, emme bizim yapodan yer yatagini dutmaya. Bi gaç gece yadirgadim, lekin sindi alisdim,uyuyon gayri.

Bi de tarana çorbasi bizimkine benzemeya. Içinde darak dalisi mi yokdu nedü, dadi bi hos be ana.

Agsam olunca nöbette yulduzlara bakiyon, masallah davar sürüsü gibi parlaya. Yulduzlarin içinde de ay, Soru Sevketin Ismet Giza benzeya.

Sakar inege tevatür bak ana.Bi de beygir gunnayinca gatirini iyi paraya sat.Esger dönüsü masrufumuz böyük olacak.

Bubam da sag olsaydi,beni esger elbisesi içinde göreydi,neydelim gader ana.Esger elbisesi dedim de,vedükleri pantulun içine benden baska iki esger daha sigiya.Bi potin vedile,biri 42 nümere,ötekisi 45 nümere, benim ayaklarim ise 40 nümere. Bu yüzden egitim alaninda seyidemeyon.Yüzün yüzün çapayken iyi çapiyon da,götün götün çapamayon be ana.

Iste böyle datli anam. Bu esgerlik de biter be,vatan borcu seve seve yapacoyuz vami çaresi?

Giz ana,beni sakin mekdupsuz birakma emi.Topal Osman’a, Mikdar Goparan’a, Böyük Aza Gevrege, Gara Mistana,Ögretmen Bey’e ve bütün tanuduklara baki selamlar.

Ellerinden öperin canim anam.

Oglun

Esger Kemil GABAKCI

1

2. Mektup
OGLUM KEMIL

Mekdubunu aldim. Neyle sevindim bi bilsen. Serif Gizin Kel Murad götüdü mekdubu. Ismet Giz da okuyvedi.

Sakar inegi merak etme, etden her yeri patlaya. Gatirda ecük daha böyüsün öyle satacayin. Goyunlari girkdudum. Tam bes gat yatak doldutdudum. Bes de yorgan dikdümeye vedim. Hani öte köydeki Halime Giz yorgan dikiya ye, hah iste o dikivecek.

Ah ogul, orada Mikdar Goparan olsaydi, bi torpil yapa o potinleri deyüsdürüdü . Biliyon onun golu uzundu.Neyse idare et beki.

Sorma Kemil;

Sisegalasi touklara, bi giran geldi hepisi de öldü. Helesinki gara touk gülük oldu da yedi tene civci çikardi. Onla iyi böyüya seytan gulagina gurusun.

Küle çörek gömdüm, seere satmaya eleteceyin. Neset Emmin bi münübüs almis, hir hir ediya çalismaya. Sordum,” Neset bu münübüs neye çalismaya” deye.

Dedi ki :

Ana bu münübüslerin hepsi souk havada çalismaz, bunna anasirdan böyle dedi.

Gök dana zapdolmaz oldu, deri gün bazara eletip satacayin. Parasini da Zireet Pangasi’na üzere goyacayin. Sen gelene gada epey üzer isle.

Ogul ;

Köyde basga yaramaz havadis yok, herkes iyile. Tanuduklarin da hepisinin ayru ayru selamlari va.

Allaha emanet ol ogul...

Anan

Hatce GABAKCI

2

GIZ ANA

Ismet Giza olan sevgüm burda Garaçomak deresinin seli gibi cosuya. Nedecegimi sasudum.

Deli tayi,çayira uzun bi zencirinen örklesin dura. Emme benim göynüm örklenmeya, zapdolmaya be ana.

Yaniyon giz ana,Kör Sadigin arpa tarlasi gibi yaniyon. Elegüne garsu ever beni ana. Ismet Gizi alive gitsin. Alive de basta Kemelcük olmak üzere herkes gisgansin. “Tarlada darisi yok, evde garisi yok” demesinne. Hem Ismet Giz bize yakusu.

Ne derdi rehmet olasi didem;” Öküzü bildük, kömüsü duyduk yerden al” demez miydi.

Agsam olunca, gendü gendüme Saidem türküsünü söyleyon. En çok da surasi sariya giz ana.

“Saidem Saidem otu dizime

Sürmelemi çekeyin ela gözüne

Uyma da dedim uyuvedin elle sözüne

Top zülüflü Saidem otu dizime.”

Isde burayi söyleyon söyleyon, aglayon be ana.

Gayri tak dedi canima, anam gara gözlü anam alive su Ismeti, ben de soru çam çirasi gibi yanmayin gayri.

Bi hefte sonu disaru çikduk, Alayin yanunda göl va, orda yunduk, malak gibi yatuvedik göle, bi sardi bi sardi sorma gitsin.

Daha fazla yazamayon, dedüklerimi unutma gözel anam benim.

Tüm tanuduklara selam ederin, ellerinden hörmetle öperin.

Oglun

Esger KEMIL

3

GARA GÖZLÜ DANAM
Mekdubunu aldim; aglaya aglaya diynedim. Eee ogul, Ismet Gizi gelin olarak ben istemeyon mu seki. Yayugu iyi çalka, inegi iyi saga, evi temiz duta, tentene yapma da geliya elinden daha ne arayin. Böyle hamarat gizi kim gelin olarak isdemez.

Beni düsündüren bubasi, bubasi olacak o herif ecük para canlusudu. Baslik parasini çok isdeyverüse sasuruz valla.

Gine de üzülme ogul, Bayrakturogilin Nütfiyecügünen gizi isdemeye giderüz. Nütfiye’cük lafini sözünü iyi bilü. Aman ogulcugum göle möle girme, bogulu mogulusun Allah esirgeye sona ocagimiz söne.

Ah ogul sana aci bi haberim va;

Kömüscü Alinin dügünü oldu, dügün gecesi damdan böyük bi gürültü geliya, Alicük hemen seyirderek dama iniya, bi de ne görsün kömüsle yilari girmis, murusa dutusmazla mi. Biliyon Alicük kömüslere diri bakadi. Kömüsleri ayuruyon deyeyken kömüsün boynuzlari Ali’cügün ganina girivesin mi, rahmet olasi hemen orada can vemis. Kimin negada yasacagi belli olmaya, onun için her seyin hayirlisini isdemeli.

Ey maasallah gelin giz da bi agit yakmis, herkesin agladugu gibi dag das, gurt gus hep agladi.

Agittan aklimdan galanini yazduruveyon mekduba;

“Bu günün adi Cuma

Giz hamama varinca [ben terbiyesizim] yuma,

Benden vasiyet olsun kömüscüye vama,

Gonman gusla gonman, dalim yok benim,

Anadan bubadan yarim yok benim.”

Bu agit daha uzundu emme aklimda galani bu. Sen üzülme ogul, Ismet Gizi en gisa zamanda isdeceyüz. Esger dönüsü alli salli, çift doullu bi dügün ederüz yedi divan duya. Hayirlisi deyelim ogul, hayirlisi deyelim. Hele su esgerligin bi bitsin.

Selam eder, gözlerinden öperin.

Anan

4

ANAM BENIM

Aci habari yazan mekdubunu aldim. Hem sevindim, hem de üzüldüm.

Ali Agama agladim, gece zabaha gada agladim. O kömüsleri ne sevedi. Fil bile o kömüslerin yanunda ufak galudu, demi giz ana. Gelinde ziki seviyomus Ali Agami, hemen agidi dökdürüvemis baksana.

Nütfiye aplam becerüklüdü, dutdugunu goparu, o isin içinde olunca gorkmayon gayri, sindi ferahladum.

Ismet Gizin bubasi eksi meksidü emme, merhemetlüdü ondan gorkma ana. Hem beni de seve. Gece uyuyamayon, ne vakit gözlerimi gapatsam hemen Ismet Gizi görüyon. Çarsuda yanimdan bi giz geçse Ismet Giz saniyon, bi seviniyon, bi seviniyon sorma gitsin.

Gantinde bütün esgerle teyip çaluyoz. Sesi gözel olanla, türkü söyleya. Gara Ay deye bi gari, Gel Teskere deye bi türkü söyleya herkes onu diyneya. Bana da hiç sarmaya. Ben de inadina

“Hozurdaya Asagimaret arusu

Seyre çikmis gözellerin sürüsü” deye, türkümüzü eli gulakdan bi çekiyon bütün esgerle agzu acuk diyneya.

Anam benim, eger Ismet Gizi alamazsam, asagi tarlanin ayocundaki aluca asarun gendümü, bak vallahide asarun, tallahi de asarun saka etmeyon bilmis ol. Ismetsüz yasamak haram bana, bunu böyle bil datli anam.

Tüm tanuduklara ayru ayru selam eder, ellerinden öperin.

Ha, Nütfiye aplama da selamimi unutma sakin.

Oglun

Esger Kemil

5

OGUL

Büezki mekdubun çok üzdü beni. Sen ana yüregi nedü bilü müsün? Bilmezsin bilmezsin. Bi daha öyle acikli mekdub yazma, dayanamayon. Okuyayken bi hos oluyon.

Lan, bi giz içün insan gendünü asa mi deli misin nesin sen? Esgere gideli aklinda bi hos olmus besbelli. Aklini basina devsir e benim salak oglum.

Nasipse olur, biz gayret edeceyüz tabi, emme hersey nasibe bagli, bunu sen de biliyon öyle degil mi ?

Nütfiye aplan Ismet Giz’in bubasi Soru Sevketinen gonusmus, bek eksilik edecege benzemeya. Emme bu Soru’nun bek sagi solu belli olmaz. Bi de Soru’yu Çakir Osmana zikilatduracayin. Sen beni avara duruya zannediyon, durmayon durmayon, bu isin ardini biraku muyun gayri epey yol alduk ogul sen tasalanma.Ismet Gizi ben de senin gada isdeyon tamam mi?

Ulan ogul, herkesin içinde öyle türkü mürkü söyleme, nazar deyiverü Allah etmesin biyerine bi sey olu. Ah ogul gendüne dikkat et.

Gislik nisastayi çiyneyon deye bacaklarim dutmaz oldu, çok yorulmusuyun emme nisastamizi da gurudup elekden geçüdüm, torbaladim, o telese de gakdi aradan. Bi de siyezden bulguru Gavasbasinin Abidin Bey’in su deymeninde yardurabülüsem bek isim galmaya. Sen olmayinca zorlaniyon emme neydiyin. Allah böyük sag salim dönünce bütün yorgunlugum geçe unudurun bos ve.

Sindilik söyleyeceklerim bundan ibaret, basga decegim yok gendüne iyi bak ogul. Öteki esgerlere de selam eder, gözlerinden öperin.

Allaha emanet olun. Galin saglicakla.

Anan

6

GIZ ANA

Mekdubunda deyosun ki, bi giz içün ölünü mü? Ölünü ölünü, bunu sen anlayamazsin, beni benim gibi seven anla bunu iyi belle bi daha da bi giz içün ölünü mü deye lakirdi etme.

Giz ana, geçen gün haksiz yere gomutandan bi zopa yidim bi zopa yidim sorma, gonusmami anayamadila ben de zopayi yidim. Neyle oldugunu anadayim bana hak ve.

Geçen gün bölügün etrafina gazuk kakilacak dedile, dört kisi bizi gazuk kakmaya ayirdila. Ben gazuklari kakayken tokmagin güçcük oldugunu fark etdim, yanimdaki arkadasim Sinasicügü böyük tokmak götü deye yolladim, tam bu sirada gazugu yerine kakdim, Sinasicüge bagirdim “Götüme; gazugu kakdim, götüme; gazugu kakdim”deye, o sirada gomutan geldi terbüyesiz herif deye bana çaldi tokadi, çaldi tokadi.

Allasen söyle ana, bende gusur va mi. Neyse bunlari bosverelim gine Ismet Gizdan anadalim, eger bubasi vemeyon derse gaçurun ben de, o zaman vallahi yedi divana rezil olu o Soru Sevket, yaparin bu isi o Soru Sevket rezil olu, ben de yedi divana nam salarin, gerisini onla düsünsün benden günah gide. Biz adam gibi isdeylim de onla vemesinle bakiyin. El mi yaman, bey mi yaman görele günlerini.

Neyse, izine gelince bunlari uzun uzun gonusuruz. Bi de izine gelince Vakif Hamami’nda göbek dasinda bi basturmali ekmek yapdurup yiyceyin, yaninada tursuyu godumm mu, besdili de ezdim mi, ne sara be. Bol soganli basdurmali ekmek tütüya gözümde.

Mekdubuma son vereyken tüm hisima akrabaya, tanuduklara selam ederin.

Hoscagalin.

Oglun

Kemil

7

OGULCUGUM
Evvela mahsus selam eder, hasretinen gözlerinden öperin. Bizleri sorasan hamdolsun iyiyüz.Hasta sökel yokdu.

Zopa yidim deye üzülme ogul, esger ocagi ora, zopa olmayinca siz zapdolumusunuz. Zapdolmazsiniz zapdolmazsiniz. Izine ne vakit geliyon habar vede sevdügün yemeklerden yapiyin. Girmuzu bi horuz besleyon sen gelince kesdüreceyin. Basga istedügün bi sey olusa yazive hemen hazirlayin.

Ibici Osmanla mevlüt okutduracakla, zabolu, Pekize Halaginan paklava yaziyoz, paklava yazayken senin de sorumburmayi çok sevdügün geldi aklima, aglamisiyin be ogul. Zor, hasretine dayanamayon emme nediyin...

Geçen gün seere gitdük. Pekize Halan güçcük oglu Hasancuga gurusun dökdüdük. Pirecüklerin Hefiz Hanim gurusunu döküvedi, para bile almadi. Ne derin hoca Hefiz Hanim, hemen nazari çikardi. Gurusun su gabinin içinde göz göz oldu. Sogan, sarimsak gabuklari gabin içinde mis gibi gokdu. Hasancuk sindi donuz gibi, masallah göve das atiya kerata. Tebi ara sira da hasüde içümeyi ihmal etmeyoz.

Ogul gara sevdaya filen dutulusun Allahetmeye, ecük aklina dene ve, akilli ol. Öyle gaçurun deye de sagda solda dangirdama, ne derle :”Çok dangirdama dagin zabisi vadu.” Bu isle gicirim bogmaya götürülmez. Acele ise seytan garusu, yavas yavas hallederüz tasalanma hele tasalanma.

Cümlenize selam eder, saglikli günle dilerin.

Allah’a emanet olun.

ANAN

8

GÖZEL ANAM

Mekdubunu alinca dünyala benim oluya seki. Ferahlayon… Izine ögümüzdeki ayin içinde geliyon . Çok helecanliyin seviçten cak gargasi gibi uçuyon. Gelü gelmez deri günü Kürdese bazarina gideceyin. Bazarda gezmeyi çok özledim, hem esi dosdu herkesi görerin hesret giderün.

Ürfet emmimin, zabut katipliginden tegavüt oldugunu duydum asli va mi ? Giz ana, mehgimede ise yarayodu, hiç sevinmedim bu tegavütlüge, hani gaçuma isi filen olusa dediydim de…

Beni gayri Ismet’ten ayirmak o gada zor degil, ya Ismet’i öldümeli, ya da bana ölmek gerek.Ana, sen beni anamayan galiba.

Hesüde , deyince canim istedi. Üsdüne de gizarmis tereyagini dökdün mü ne sara içmesi !

Bölük de agir bi das galdudumudu geyregim mi batdi, bilmeyon gaburgam agriyya.

Tokdura da gitmedim.Biliyon canim bekdü benim.Öyle ufak defek hasdaliga bosvörün,geçe nasilolsa.

Ana;

Asagi bahçanin otunu gabalayi Ercepçüg’e sat gitsin.Bi de o bahçayinan ugrasma.Nasilolsa biza da yok yidürecek. Caniňi yolda mi buldun Allasen? Giciyi çok topla, bu yil ayva çok biliyon ayva çok olunca gis da çok olu. Bigaç, çufalda çira yardu, bi gis boyu yete sana.

Selam eder, ellerinden öperin. Allaha emanet ol gözel anam.

Oglun Kẽmil

9

OGULCUGUM

Mekdubuma baslayayken,sana çok gözel bi hevedis veriyin.Ismet’i,Nütfiye aplaginan istedük.Dedigün çikti. Soru Sevket eksilik etmedi.Senin ảnacagin Ismet’i vediler. Seherden goca bi kutu lokum aldim;bi terlik, bi de yasmak deyeyken epey masruf etdük. Emme deydi,helal olsun! Gayinbuban olacak.Soru Sevket, oglan esgerden izine gelince nisanlarini yapalim dedi.Gayinnan olacak Sĕniye gizin, agzi va dili yok.Hiç bir çif laf etmedi.Sedece “Kĕmil’i severin,hayirli olsun!” dedi.

Sen izine gelmeden gabi gacagi galaya vedim.Seerde Galayci Sindim deye biri va.Ona birakdim gaplari…

Sabap bi herif Galayci Sindim.“Sen merak etme ana,iyi galaycuyundu,bu seherde namim va benim.” Dedi.

Gapla galaydan gelince zahanlari, sira sira sergene dizerin, zahanlarin ortasinada ayakli tasi godum mu ayru bi hava verü eve.

Evin ögündeki tata darabalari da temir etdürüyün, hiç bi noksanimiz gamlasin. Bügez epey is gördüm, yoruldum emme deydi. Allahdan Soru Sevket, hindi mindi edipde göynümü yormadi.

Geçen gece, senin gölbez alabekine çemkürmeye basladi.Hemen seyitdim, bide ne görüyün; öküzlerin afurunun altina girmis, ala öküz de üsdüne basinca baslamis çemkürmeye. Ön sag ayagi ecük asaya emme, iyi biseycügü yok.

Senin kinot pantulun dizleri esgidiydi ya, onuda Dellal Bazari’nda Guyumcu Remzi’nin yanindaki Asik Yorgansiz Hakkinin oglu Terzi Hafiz’a elettim dizlerine siverilik vurdudum bi görsen yeni gibi oldu. Gelince sanada terzi Dikrana bi dakim elbise dikdürelim. Gavuru iyi terzüdü deye metediyala.

Basga deyecegim bi havadis yok, izine gelince her seyi gonusuruz.

Allaha emanet ol gal saglicakla.

Anan Hatce

NÜMENIN TORUNU
Yukarı recep@istikamet.com.tr Bu Mesajdan Şikayetçiyim.!

Sayfalar : [ 1 ]

Forumdaki konulara cevap yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Ana Sayfa    Foto Galeri    Ziyaretçi Defteri    Iletisim