Günvakti Köyü
 Ana Sayfa
 Günvakti Köyü
 Günvakti Gençlik
 Köyümüzün Tarihçesi
 Askerlerimiz
 Hava Durumu
 Merkez Köy Imami
 Köy Muhtari
 Kavakça Mh. Imami
 ILETISIM
Günvakti Köyü Derneği
 YÖNETIM KURULU
 Tüzügümüz
 Dernek Faaliyetleri
 Etkinliklerimiz
İnteraktif Bölümler
 Resim Galerisi
 Video Galerisi
 Konuk Defteri
 Forum
 Link Panosu
 Üyelerimiz
 Firma Rehberi
Üyelik Sistemi
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla   
Üye Ol - Sifremi Unuttum
Ad :
Email :
Mesajınız :
  kadir karaman
  Tüm Islam Aleminin hemserilerimin ve dostlarimin Cuma günü mübarek olsun hayirli cumalar.hayirli bol kazançlar dilerim saglikli huzur içimde   ......
  kadir karaman
   Tüm Islam Aleminin hemserilerimin ve dostlarimin Cuma günü mübarek olsun hayirli cumalar.hayirli bol kazançlar dilerim saglikli huzur içimd   ......
  kadir karaman
  HAYIRLI CUMALAR   ......

Şu An 3:07:36 AM - 9/20/2024
Forum Ana Sayfa » » Son Açılan Konular » Son Cevaplanan Konular
Bölüm Hakemleri : (coskun)  
YazanMesaj
aysemebe

Kayıt Tarihi :
Yer :
   39563
Mehmet Akif Ersoy"un Çanakkale Savasi hakkindaki Çarpici Açiklamalari
Forumdaki konuları normal okuyabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.

Almanlar o zaman bizim müttefikimiz idi. Almanya ve Avusturya- Maceristan imparatorlugunun yaninda Ingiliz ve Fransiz kuvvetlerine karsi beraber harp ediyorduk. Almanlar; Ingiliz ve Fransiz Sömürgelerinden esir aldiklari müslümanlari ikna edip kendileri lehine kullanmak için Türkiye'den bir heyet istemisti. Hükümette bizi Berlin'e bu is için görevlendirmisti. Yolculugu trenle yapiyorduk. Baska ülkelerden gelecek vagon veya marsandis beklememek için Viyana'da birkaç gün kaldik. Beni bir otele yerlestirdiler.
Bir gece saat 24 civarinda birden sokaklarda büyük bir senlik basladi. Kilselerin çanlari çaliyor, maytaplar atiliyor, mesaleler yakiliyor, insanlar sokaklarda müzik çalip dans ediyordu. Ben de, bu gürültüyle uyandim ve gece kiyafetimle sokaga firlayip otelin karsisindaki bir pastaneden durumu ögrenmeye çalistim. Bu bir zafer senligi olamazdi. Çünkü Alman ve Avusturya ordularinin durumu iyi degildi. Birçok yerde Rus – Ingiliz ve Fransiz birliklerine karsi yeniliyorlardi. Pastahaneciye; gece bu saatte senligin anlamini sordum. Görevli “sen duymadin mi, Ingilizler bugün yüzyillar sonra nihayet kutsal Kudüs'e girdiler!.. Kudüs'ü bugün Türkler'den kurtardilar!.. Kudüs kutsal haç'a kavustu!.. Ingilizler'in bu basarisini kutluyoruz.” dedi. Hayret ettim, hem Ingilizlerle harp ediyorlardi ve hem de Türkler'i onlara karsi harbe sokmuslardi. Yani Türkler de onlar için harp ediyordu ama bir yandanda düsmanlari bildigimiz Ingilizler'in Türkler'e karsi kazandigi zaferi kutluyorlardi!..
ÇANAKKALE HARBI ISTE BUDUR

Yukarı Bu Konudan Şikayetçiyim.!

civelek
[ehh]

Kayıt Tarihi : 1/7/2008 1
Yer :
   4/29/2008 8:54:26 AM  
Forumdaki mesajları normal okuyabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.

çok aydinlatici bir konu olmus tesekür ederim.geçmisini unutan bir millet gelecegine sahip çikamaz,tarih bilgilerinizi burada her zaman paylasmanizi bekliyorum.

Nush ile yola gelmeyeni etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanin hakki kötektir.www.otonorm.com
Yukarı Bu Mesajdan Şikayetçiyim.!
  aysemebe
[ehh]

Yer :
   5/1/2008 6:41:58 PM  

Çanakkaleden ibretlik bir hikaye...

Asil askerlerin yigitçe savastigi bu meydan nice anilar sakladi. Bu siperler bir dile gelse neler anlatirdi kimbilir.

Bir destan yazildi bu topraklarda. Bir asir bile olmadi. 4 gün sonra 18 Mart Çanakkale zaferinin 92. yildönümü kutlanacak. Her karis santim topraginda bir kahramanin izi kaldi. Bedrin aslanlari ile kiyaslandi bu isimsiz Mehmetçikler. Bu siperler bir dile gelse neler anlatirdi kim bilir. Düsmanin bile saygiyla egildigi onurla anlattiklari nice hikayelerden birisini daha aktaracagiz sizlere.

Çanakkale savaslarina katilan Üstegmen Lord Casey’in hatirasidir. Daha sonra Avustralya Genel Valisi olduktan sonra Çanakkale’yi ziyaretinden anlatmistir. Iste o hatira:

Conkbayiri’nda korkunç bir siper savaslari oluyordu. Siperler arasindaki mesafe 10 metreye kadar indi. Süngü hücumundan sonra savasa ara verildi. Askerler siperlerine çekildi. Iki siper arasinda açikta agir yarali ve bir bacagi kopmak üzere olan Ingiliz yüzbasi avazi çiktigi kadar bagiriyor, agliyor, çirpiniyor, ‘kurtarin’ diye yalvariyordu.

Ancak siperlerden hiç kimse çikip yardim edemiyor. Çünkü en küçük bir kipirdanista yüzlerce kursun yagiyordu. Bu sirada akil almaz bir olay oldu. Türk siperlerinden beyaz bir iç çamasiri sallandi. Arkasindan aslan yapili bir Türk askeri silahsiz olarak siperden çikti.

Hepimiz donup kaldik. Hiçbirimiz nefes alamiyor ona bakiyorduk. Asker yavas adimlarla yürüyor, siperdekiler kendisine nisan almis bekliyordu. Asker, yarali Ingiliz subayini yumusacik bir hareketle kucakladi.

Kolunu omzuna atti ve bizim siperlere dogru yürümeye basladi. Yaraliyi usulce yere birakip geldigi gibi kendi siperlerine döndü. Tesekkür bile edemedik. Günlerce bu esareti, güzelligi ve insan sevgisini konustuk.

Yitik Hazine Yayinlari'nin yayinladigi “Bir Milletin Imtihani Çanakkale” adli kitap-dergiden alinmistir.

Nush ile yola gelmeyeni etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanin hakki kötektir.www.otonorm.com
  aysemebe
[ehh]

Yer :
   5/1/2008 6:46:06 PM  

Çanakkaledeki ibretlik olaylardan ...

Hakkini Helal Etsin(Çanakkaledeki ibretlik olaylardan bi tanesi)

Kocadere köyüne büyük bir sargi yeri kuruluyor. Kimi Urfali, kimi Bosnali, kimi Sivasli, kimi Halepli çok sayida yaralilar getiriliyor. Bunlardan biri, Lapseki nin Beybas köyündendir ve yarasi oldukça agirdir. Zor nefes alip vermektedir. Alçalip yükselen gögsüne biraz daha tutabilmek istegiyle komutaninin elbisesine yapisir. Nefes alip vermesi gittikçe zorlasir ama, tane tane kelimeler dökülür dudaklarindan.

Ölme ihtimalim çok fazla Ben bir pusula yazdim, Arkadasima ulastirin. Tekrar derin derin nefes alip, defalarca yutkunur:

Ben Ben, köylüm Lapseki li Ibrahim Onbasi dan 1 Mecit borç aldiydim. Kendisini göremedim. Belki ölebilirim. Ölürsem söyleyin, hakkini helal etsin. Sen merak etme evladim der. Komutani, kaniyla kirmiziya boyanmis alninin eliyle oksar. Ancak az sonra komutaninin kollarinda kan kaybindan sehit olur. Son nefeste bir kez daha: Ben ölürsem söyleyin hakkini helal etsin.

Aradan fazla zaman geçmez. Oraya sürekli yaralilar getiriliyor. Bunlardan çogu daha sargi yerine ulasmadan sehit düsüyor. Sehitlerin üzerinden çikan esyalar, künyeler komutana ulastiriliyor. Iste yine bir künye ve yaninda bir pusula. Komutan gözyaslarini daha silmeye firsat bulamamistir. Pusulayi açar, hiçkirarak okur ve okudugu yere yikilir kalir. Ellerini yüzüne kapatir; ne titremelerine ne de gözyaslarina engel
olamaz.
Pusuladaki not:

Ben Beybas köyünden arkadasim Halil e 1 Mecit borç verdiydim. Kendisi beni göremedi. Biraz sonra taarruza kalkacagiz. Belki ben dönemem. Arkadasima söyleyin ben hakkimi helal ettim .

37ceza37
[ehh]

Yer :
   5/4/2008 5:41:06 PM  

''dur yocu bilmeden gelip geçtigin bu toprak birdevrin battigi yerdir''

Sayfalar : [ 1 ]

Forumdaki konulara cevap yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Ana Sayfa    Foto Galeri    Ziyaretçi Defteri    Iletisim