Günvakti Köyü
 Ana Sayfa
 Günvakti Köyü
 Günvakti Gençlik
 Köyümüzün Tarihçesi
 Askerlerimiz
 Hava Durumu
 Merkez Köy Imami
 Köy Muhtari
 Kavakça Mh. Imami
 ILETISIM
Günvakti Köyü Derneği
 YÖNETIM KURULU
 Tüzügümüz
 Dernek Faaliyetleri
 Etkinliklerimiz
İnteraktif Bölümler
 Resim Galerisi
 Video Galerisi
 Konuk Defteri
 Forum
 Link Panosu
 Üyelerimiz
 Firma Rehberi
Üyelik Sistemi
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni Hatırla   
Üye Ol - Sifremi Unuttum
Ad :
Email :
Mesajınız :
  kadir karaman
  Tüm Islam Aleminin hemserilerimin ve dostlarimin Cuma günü mübarek olsun hayirli cumalar.hayirli bol kazançlar dilerim saglikli huzur içimde   ......
  kadir karaman
   Tüm Islam Aleminin hemserilerimin ve dostlarimin Cuma günü mübarek olsun hayirli cumalar.hayirli bol kazançlar dilerim saglikli huzur içimd   ......
  kadir karaman
  HAYIRLI CUMALAR   ......

Şu An 3:13:39 AM - 9/20/2024
Forum Ana Sayfa » » Son Açılan Konular » Son Cevaplanan Konular
Bölüm Hakemleri : (coskun)  
Kayıt bulunamadı!
YazanMesaj
esmmustafa

Kayıt Tarihi : 5/24/2008
Yer : istanbul
   39606
Süt içemeyenler, Avrupali degilsiniz!
Forumdaki konuları normal okuyabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.

Süt içemeyenler, Avrupali degilsiniz!

Birkaç yil önce kendimle ilgili bir sey fark ettim. Bir bardaktan fazla süt içemiyorum! Ikinci bardaga geçtigimde, rahatsiz oluyorum, sindirim sisteminde ani bir hareketlenme yasaniyor falan filan. Bir süre içtigim sütlerin pastörize olmadigindan ve bana bakteri bulastirdigindan süphelendim. Neden sonra ögrendim ki 'laktoz intoleransi' tabir edilen bir saglik durumu var! Hastalik degil, bir özellik. Dünya nüfusunun bir kismi, eriskin yaslarda, sütteki laktozu sindiremiyor. Laktoz enziminin eksikliginden sütteki laktoz, glikoza dönüsmüyor. Süt, besin haline gelip enerji vermedigi gibi siskinlik ve kramplar sonrasi, bozuk bir sey yenmis gibi vücuttan atiliyor! Vücut, inek sütünü reddediyor! Saglik açisindan önemli degil. Laktozsuz süte geçeceksiniz sadece. Bunu ögrenir ögrenmez, çevremde birçok kisinin ayni seyden sikâyet ettigini ve 'laktoz intoleransi'ndan haberleri olmadigini fark ettim. "Süt bana gaz yapiyor, dokunuyor,", "Bagirsaklarim hassas herhalde," deyip geçiyorlarmis. Sevinçle laktozsuz süte geçip, sagligima duaci oldular! Ancak daha ilginç bir durum var. Arastirmalara göre 'laktoz intoleransi' atalarinizin nereden geldigini belirleyebilen bir özellik!

TÜRKLER SINDIREMIYOR
Aslinda insanoglu, orijinal haliyle inek sütü içebilecek bir canli degil! Sindirim sistemi allak bullak oluyor, kivraniyor ve vücudu, sütü hemen bagirsaklardan disari atiyor. Bu neolitik çaga ait, milattan önce 5 bin 840-5 bin yillari arasina ait iskeletler incelendiginde bulunuyor! Fakat binlerce yilin sonunda, bazi insan topluluklari sütteki laktoza karsi direnç gelistiriyor ve içtigi inek sütünü vücutlarinda tutmayi, bir besin olarak enerjiye çevirmeyi basariyor! Bu, o topluluklar için hayat kurtarici, çünkü kurakliklarda inek sütünü kullanarak hayatta kaliyorlar! Ancaaaaak... Bu olay Avrupa kitasinda oluyor efendim! O dönemde, o bölgede, bir sebeple süt içmek zorunda kaliyorlar ve vücut, süte alisiyor. Bu, tarimin gelisip hayvanlarin evcillestirilmesi ayni dönemlere denk geliyor. Yani hem süte ihtiyaç var hem de inekler evcillestirildigi için, süt mevcut! Su anda Kuzey Avrupa halklarinin yüzde 90'inda, Isveç ve Hollandalilarin neredeyse hiçbirinde 'laktoz intoleransi' görülmüyor! Oysa Türkiye'de yasayan insanlarin yüzde 73'ü benim gibi bu dertten muzdarip! Sari saçlarima, mavi gözlerime aldanilmamasi gerektigi, bu sekilde ortaya çikiyor! Türkiye'deki yüzde 73'ün içindeyim, bu cografya insaninin belirleyici özelligini tasiyorum ve maalesef süt içemiyorum! Çigköfteyle bir problemim yok örnegin.. Saka bir yana, laktoz direnci, yani 'rahat rahat süt içebilme', farkli genetik mutasyonlarla, daha geç ortaya çiksa da Afrika'da da görülüyor! Bir dönem inekler evcillestirilmis, süt içilmis ve laktoz enzimleri gelismis. Ortadogulular'da, özellikle Arap yarimadasi halklarinda da laktoza karsi yüksek direnç var. Avrupali olmadigimizin farkindayiz! Afrikali da degiliz elbette! Demek Ortadogulu da sayilamayiz. E, zaten biz Türküz. Kuraklik ve açligin yasanmadigi, inek sütüne tenezzül edilmeyen ya da ineklerin çok daha geç evcillestirildigi bir topluluktan geliyor atalarimiz demek ki. Sebebi her neyse, çok daha geç süt içmeye baslamisiz. Laktoz intoleransinin görülme sikligi Çinliler, Eskimolar, Asyalilar'da yüzde 80-90'lari asiyor! Ama saniyorum, su bilgi daha çok ilginizi çekecek: Kuzey Avrupalilara, Slavlara, Iskandinavlara, Almanlara inat, Güney Avrupalilarin, yani Italyanlar, Ispanyollar, Güney Fransizlar, Yunanlilar ve Portekizlilerin, yüzde 80'inde de laktoz intoleransi var! Yillarca laktoz intoleransinin esmer tenlilerde görüldügüyle ilgili yanlis bir teze inanilmis! Oysa ten rengiyle ilgisi yok. Genetik akrabayiz! Uzmanlara göre, Güney Avrupa, hayvan evcillestirmenin ve süt içmenin ilk basladigi bölge! Kuzey Avrupa'da simdilerde yasayanlar, laktozla barismaya, güneyde süt içerek baslamislar teoriye göre. Peki, simdi Güney Avrupa'dakilerin çogu niye bizim gibi süt içemeyenler? Çünkü o yillarda orada yasamiyorlardi! Acaba Güney Avrupa'ya, daha sonra buradan mi gittiler? Allahim, Güney Avrupa, Türk mü?! Geldik mi yine "Italyanlar aslinda Türk mü?" sorusuna! Bu da sizin pazar günü oyalanmaniz olsun!

Yukarı Bu Konudan Şikayetçiyim.!

Sayfalar :

Forumdaki konulara cevap yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Ana Sayfa    Foto Galeri    Ziyaretçi Defteri    Iletisim